TME Cerrahisinde Prensipler, 3. Uygulamalı Kadavra Diseksiyon KursuTME Patolojilerinin Yönetiminde Karşılaşılan Zorluklar Toplantısı IAOMS-AÇBİD ortak kongresi 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antalya' da GerçekleştirilecektirAÇBİD - IAOMS anlaşmasıACBID 2017 11. Uluslararası Kongresi 19-23 Nisan 2017 Tarihlerinde Gerçekleştirildi
TME Cerrahisinde Prensipler, 3. Uygulamalı Kadavra Diseksiyon Kursu
TME Cerrahisinde Prensipler, 3. Uygulamalı Kadavra Diseksiyon Kursu 3 MART 2018 Tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilecektir.
Devamı için tıklayınız
TME Patolojilerinin Yönetiminde Karşılaşılan Zorluklar Toplantısı
TME Patolojilerinin Yönetiminde Karşılaşılan Zorluklar Toplantısı 24 Şubat 2018 tarihinde Ankara Plaza Otel’ de gerçekleştirilecek...
Devamı için tıklayınız
IAOMS-AÇBİD ortak kongresi 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antalya' da Gerçekleştirilecektir
IAOMS-AÇBİD ortak kongresi 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antalya' da Gerçekleştirilecektir
Devamı için tıklayınız
AÇBİD - IAOMS anlaşması
AÇBİD' in, "International Association of Oral and Maxillofacial Surgeons" tarafından Türkiye'yi temsil eden mesleki dernek olarak ...
Devamı için tıklayınız
ACBID 2017 11. Uluslararası Kongresi 19-23 Nisan 2017 Tarihlerinde Gerçekleştirildi
ACBID 2017 11. Uluslararası Kongresi 19-23 Nisan 2017 Tarihlerinde Gerçekleştirildi
Devamı için tıklayınız
Sinüs Lift (Sinüs Membranının Yükselitlmesi) Nedir?

SİNÜS LİFT (SİNÜS MEMBRANININ YÜKSELİTLMESİ) NEDİR?
Üst çenede arka bölgede genellikle azı dişlerin kaybından sonra dişlerin kaybedildiği bölgede kemik erimesine bağlı olarak kemik yüksekliğinde ciddi bir azalma gözlenmektedir. Dişlerin kaybedildiği ve kemik yüksekliğinin azaldığı bu bölgenin implantlarla yeniden dişli hale getirilebilmesi için bölgedeki kemik yüksekliğinin artırılması gerekmektedir bunun için yapılan işleme sinüs lifting ( sinüs membranının yükseltilmesi) adı verilmektedir. Sinüs lift işlemi implant cerrahisinden önce gerekli durumlarda çene cerrahları tarafından sıklıkla yapılan bir operasyondur.

SİNÜS LİFT AMELİYATI NASIL YAPILMAKTADIR?
Sinüs lift operasyonu genellikle lokal anestezi altın da minör ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Lokal anestezinin ardından diş eti tam kalınlıkta kaldırılarak sinüs lateral duvarına ulaşılır. Sinüs lateral duvarındaki kemik osteotomlar yada döner aletler yardımı ile kaldırıldıktan sonra sinüs membranına ulaşılır daha sonra sinüs membranı yukarı doğru kaldırılır ve böylece greft (kemik tozu) konulacak alan bu şekilde elde edilmiş olur. Bölge greft (kemik tozu) ile doldurulur böylece implantların yerleştirilmesi için yeterli kemik yüksekliği elde edilmiş olur. Daha sonra bölge dikilerek kapatılır.

Sinüs lift operasonunda kullanılan kemik tozları hastanın kendi kemiklerinden yada dışardan elde edilen sentetik greftlerden sağlanabilmektedir. Hastanın kendinden genellikle kalça kemiği (İliak) yada kaval kemiği (tibia) kullanılarak elde edilmektedir. Hastanın kaval kemiğinden greft elde edilmesi işlemi lokal anestezi altında minör ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmektedir ve hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Hastanın kendinden greft(kemik tozu) edilmesinin hastaya ciddi avantajları vardır; hasta greft(kemik tozu) için ücret ödememektedir ve yapılan çalışmalarda hastadan elde edilen greftlerin iyileşme oranının daha yüksek olduğu gözlenmektedir. Hastadan greft(kemik tozu) elde edilmesinin en büyük dezavantajı ise ikinci bir cerrahi alanın olamasıdır.

OPERASYON SONRASI BAKIM NASIL YAPILMALIDIR?
Operasyondan sonra genellikle hastalara bir hafta süre ile penisilin türevi antibiotik, antienflamatuar özellikte ağız gargaraları, ağrı kesiciler ve antihistaminik ilaçlar önerilmektedir. Hastanın en az on gün sigara kullanmaması, hapşurma, öksürme gibi durumlardan kaçınması bu esnada kesinlikle ağzını kapatmaması önerilmektedir. Sinüs lift operasyonundan sonra hastanın şiddetli bir şekilde sümkürmemesi, burnuna su almaması önerilmektedir. Operasyonda 24 saat sonra hasta dişlerini fırçalayabilir.

BU İŞLEM ESNASINDA NE GİBİ KOMPLİKASYONLAR GÖRÜLEBİLİR?
- Greftin kaybedilmesi
- Enfeksiyon
- Sinüzit
- Sinüz ve ağız boşlu arasında fistül (küçük delik) oluşumu.
- İmplan yerleştirildikten sonra implantların kaybedilmesi

Sinüs lift operasyonundan sonra ne zaman implantlarım yapılabilir?
Sinüs lift operasyonundan sonra genellikle tam kemikleşmenin gözlenebilmesi için 6 ay beklenmekte altı ayın sonunda implantlar yerleştirilmektedir.

Başkandan Mesajı
Derneğimizin 23 Haziran 2013 tarihindeki 4. Olağan Genel Kurul toplantısında yönetim kurulu olarak seçilmiş bulunmaktayız. Kurul toplantısına katılan ...
Foto Galeri
AÇBİD- 2015
18 Haziran 2015
10 Kasım 2014
17 Kasım 2017
Video Galeri

AÇBİD :: Ağız ve Çene-Yüz Cerrahisi Birliği Derneği, Atatürk Bulvarı 143/1 Bakanlıklar, ANKARA

Copyright © 2013