TME Cerrahisinde Prensipler, 3. Uygulamalı Kadavra Diseksiyon KursuTME Patolojilerinin Yönetiminde Karşılaşılan Zorluklar Toplantısı IAOMS-AÇBİD ortak kongresi 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antalya' da GerçekleştirilecektirAÇBİD - IAOMS anlaşmasıACBID 2017 11. Uluslararası Kongresi 19-23 Nisan 2017 Tarihlerinde Gerçekleştirildi
TME Cerrahisinde Prensipler, 3. Uygulamalı Kadavra Diseksiyon Kursu
TME Cerrahisinde Prensipler, 3. Uygulamalı Kadavra Diseksiyon Kursu 3 MART 2018 Tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilecektir.
Devamı için tıklayınız
TME Patolojilerinin Yönetiminde Karşılaşılan Zorluklar Toplantısı
TME Patolojilerinin Yönetiminde Karşılaşılan Zorluklar Toplantısı 24 Şubat 2018 tarihinde Ankara Plaza Otel’ de gerçekleştirilecek...
Devamı için tıklayınız
IAOMS-AÇBİD ortak kongresi 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antalya' da Gerçekleştirilecektir
IAOMS-AÇBİD ortak kongresi 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antalya' da Gerçekleştirilecektir
Devamı için tıklayınız
AÇBİD - IAOMS anlaşması
AÇBİD' in, "International Association of Oral and Maxillofacial Surgeons" tarafından Türkiye'yi temsil eden mesleki dernek olarak ...
Devamı için tıklayınız
ACBID 2017 11. Uluslararası Kongresi 19-23 Nisan 2017 Tarihlerinde Gerçekleştirildi
ACBID 2017 11. Uluslararası Kongresi 19-23 Nisan 2017 Tarihlerinde Gerçekleştirildi
Devamı için tıklayınız
20 yaş dişleri nedir, nerededir, hangi durumlarda ve hangi yollarla tedavi gerektirir?

20 yaş dişleri hangi dişlerimdir?
20 yaş dişleri ağız içerisinde en son oluşan ve en son süren dişlerdir. Üst ve alt çenenin ikinci büyük azı dişlerinin hemen arkasında bulunurlar.üst ve alt çenede diş arkının en sonunda bulunurlar. Genellikle hayatın 20 li yaşlarında ağız içerisinde göründüklerinden bu adı almışlardır.

20 yaş dişleri neden genelde rahatsızlık yaratıyor?
Gelişimsel olarak ağız içinde en son oluşan ve ark üzerinde yerini alan dişler 20 yaş dişleridir. Bu nedenle de sürmek için yeterli alan bulamama olasılığı en yüksek dişlerdir.

Yirmi yaş dişlerinin çene kemiği içinde gömük kalmasının nedenleriyle ilgili farklı teoriler öne sürülmüştür. Bunlardan birisi günümüz insanının atalarına göre daha çok işlemden geçmiş, daha yumuşak besin maddeleri tüketmesidir. Bunun sonucunda dişlerdeki aşınma çok az olmakta, çenelerde 20 yaş dişleri için yeterli alan oluşamamaktadır. İlkel yaşam süren kabile bireyleri üzerinde yapılan incelemelerde bu kişilerin yirmi yaş dişlerinin ağızda yerini aldığı görülmüştür.

Bir başka neden de yirmi yaş dişlerinin normal gelişimleri sırasında ilk olarak çenede yatay olarak gelişmesi, çenenin büyümesi ve dişin gelişimi ile açısının önce mesio-angular sonra da vertikale(dikey) dönmesidir. Dişin eksenindeki bu dönme hareketi tam gerçekleşmezse dişler gömük kalmaktadır.

20 yaş dişlerim yüzünden ne gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirim?
Gömük dişlerin yaptığı baskı sonucu komşu oldukları dişlerin çevresinde kemik yıkımı ve buna bağlı olarak diş ve dişeti sorunları görülebilir. Özellikle kötü pozisyondaki yarı sürmüş 20 yaş dişleri, temizlenemeyen alanlar oluştururlar, bölgede gıda birikimine bağlı olarak diş çürükleri gelişebilir. Özellikle tam sürmemiş 20 yaş dişlerinde yine temizlenemeyen alanlar nedeni ile dişi çevreleyen yumuşak dokularda enfeksiyon gelişebilir.

Komşu diş köklerinde rezorpsiyona (kaybına) neden olabilirler.
İlerleyen yaşa bağlı olarak gelişen kemik rezorpsiyonu (kaybı) gömük dişlerin alveol kreti (çene kemiği) yüzeyine yaklaşmasına neden olur. Bu dişlerin üzerine mukoza (dişeti) ve alveol kretinden(çene kemiği) destek alan hareketli protezler yerleştirildiğinde gömülü diş üzerine karşılık gelen mukozada (dişetinde) ülserasyon oluşması ve gömülü dişin ağız içine açılıp enfekte olması mümkündür.

Gömük diş ile beraber dental folikülün de gömük kaldığı unutulmamalıdır. Dental folikül çeşitli odontojen kistlere (dentigeröz kist, keratokist) ve tümörlere (ameloblastoma) dönüşme potansiyeline sahiptir.
Myofasiyal ağrı disfonksiyon sendromu veya temporomandibular eklem bozuklukları gibi durumların bulunmadığı hastalarda özellikle mandibulanın (alt çenenin) retromandibular(arka) bölgesinde ortaya çıkan nedeni saptanamayan ağrılar bu bölgedeki gömük dişlerin çekilmesiyle son bulabilmektedir.

Alt çenedeki gömük dişler (özellikle 20 yaş dişleri) bulundukları bölgede çene kemiğinin zayıflamasına ve bir travma sonucu daha kolay kırılmasına yol açarlar.
Gömük dişler ortodontik tedavi sırasında istenen diş hareketlerinin elde edilmesini zorlaştırabilecekleri için tedaviye başlanılmadan önce çekilmelidir.

20 yaş dişleri kullanılarak protez yapılabilir mi?
20 yaş dişlerinin konumu, köklerinin şekilleri 20 yaş dişlerine protez uygulamlarının yapılıp yapılamasını etkileyen faktörlerdir. Uygun bir yapıya sahip 20 yaş dişlerinin ptotetik açıdan kullanılmasında sakınca yoktur.

20 yaş dişleri çok çabuk çürür diyorlar doğru mu?

Arkta en son yerini alan, ağzın nispeten ulaşımı zor olan bölgelerinde bulunan 20 yaş dişlerinin temizliği zor olmaktadır. Uygun konumunda süremeyen 20 yaş dişlerinin bölgede gıda artıklarının birikmesine neden olmaktadır. Tüm bu nedenlerle 20 yaş dişlerinin temizlenebilmesi zordur ve çürük oluşturma riskleri fazladır.

Kendimi 20 yaş dişlerinin neden olduğu rahatsızlıklardan nasıl koruyabilirim?

Rutin diş hekimi kontrollerine hastaların önem vermesi gerekmektedir. 20 yaş dişi bölgesinden alınacak radyografiler ilgili dişin konumu, şekli, boyutları ve ileride ne gibi sorunlara neden olabileceğini gösterir. Sorun yaratacağı diş hekimi tarafından düşünülen 20 yaş dişlerine uygun tedaviler sorun oluşmadan uygun tedaviler yapılmalıdır.

20 yaş dişinin çekimi sadece ameliyat ile mi olur?
Her 20 yaş dişinin ameliyat ile alınması gibi bir kural yoktur. Klinik ve radyolojik muayeneler sonucunda diş çekiminin hangi yöntemlerle yapılacağına diş hekimi karar vermektedir. Her 20 yaş dişinin çekiminin zor olacağını düşünmek yanlıştır. Çekilmesi düşünülen 20 yaş dişinin konumu, boyutları ve şekli normal bir diş çekimi ya da ameliyatla dişin alınmasına karar vermemizi sağlar.

Ameliyatta ne ile karşılaşacağım?
Yirmilik dişin konum,şekil ve boyutuna bağlı olarak uygulanacak işlemin zorluk derecesi değişir. Basit bir çekimden sonra hafif bir şişlik, ağrı ve kanama olabilir. Daha özel işlemler gerektiren bazı kompleks çekimler de uygulanabilmektedir. Dişhekiminizin alacağı önlemler ve bulunacağı tavsiyeler yan etkileri minimalize eder.

20 yaş dişi çekiminden sonra nelere dikkat etmem gerekir?
20 yaş dişerinin çekiminden sonra yara bakımına büyük önem verilmelidir. Yaranın sorunsuz iyileşmesi için operasyonu uygulayan diş hekiminin tavsiyelerine uymak gerekmektedir.
Yara yeri kurcalanmamalıdır. Yoksa ağrı, enfeksiyon veya kanama gelişebilir.
İlk 24 saat boyunca operasyonun yapıldığı bölge ile çiğneme yapılmamalıdır.
Yara bölgesinin tam olarak iyileştiği gözlemlenene kadar siagara içilmemelidir. . Çünkü sigara kanamayı arttırıp iyileşmeyi bozar.
Operasyon sonrasında tükürülmemelidir. Sızıntı şeklinde kanamalar önemli değildir fakat tükürüldüğü taktirde kanama artabilir ve kanamanın durması ve iyileşmesi için gerekli olan pıhtı yerinden oynayabilir.
Kanama kontrol edilmelidir. Kanamanın fazla olduğu düşünülmüşse hemen hekime başvurmak gerekmektedir.

Operasyon sonrası bölgeye dikiş atılmış ise, dikişlerin temizliğine büyük önem verilmelidir. Dişler fırçalanırken dikişlerin üzeri de yumuşak darbeler ile temizlenmeli ve herhangi bir gıda artığı kalmamasına özen gösterilmelidir.
Pıhtı oluşumu için tampon yarım saat ağızda tutulmalıdır. Tampon alındıktan sonra kanama devam ediyorsa yeni bir tane konur. Operasyon sonrası bölgeye soğuk bir tampon uygulayarak dolaşım yavaşlatılır ve yüzün şişmesinin önüne geçilir. Uygulama şöyle olmalıdır: 20 dakika soğuk tampon- 20 dakika ara- tekrar 20 dakika soğuk tampon şeklindeki periyotlarla devam edilir.

Hekimin tavsiye ettiği ilaçlar aksatmadan kullanılmalıdır.

Mutlaka antibiyotik kullanmalı mıyım?
Hastanın sistemik bir hastalığının, bağışıklık sisteminde yetersizlik durumunun olmadığı durumlarda, normal diş çekimlerinden sonra antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Bunun dışında gömük dişler, kökler gibi ek cerrahi işlem gerektiren çekimlerden sonra antibiyotik kullanılması önerilmektedir.

Kalp kapağı protezi taşıyan, tıbbi geçmişinde bakteriyel endokardit hikayesi, kompleks siyanotik konjenital kalp hastalığı, hipertrofik kardiyomiyopati gibi hastalıklar bulunan hastaların yanında bağışıklık sisteminde yetersizlik bulunan, radyoterapi görmüş, kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıkları bulunan hastaların da diş çekimi öncesi ve sonrasında belirli bir plan içerisinde antibiyotik kullanması gerekir.

Hepimizin bildiği gibi ağzımızda en son süren dişler üçüncü azı dişleridir. Genelde 17 ila 25 yaşları arasında sürmeye başlarlar. Bu dişlerin ağızda bırakılıp bırakılmaması konusu tartışmalıdır. Eğer doğru pozisyonda sürerlerse ve çevre dokulara zarar vermiyorsa bu dişin yerinde kalmasında bir sakınca yoktur. Çene kemiğine kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin (röntgenle tespit edilmiş) ileride yol açacağı zararlar göz önüne alınarak çekimine karar verilebilir. Diş arkındaki yer darlığı durumlarında dişin sürmesi dişeti- kemik ve diğer komşu diş engeline takılabilir.

Başkandan Mesajı
Derneğimizin 23 Haziran 2013 tarihindeki 4. Olağan Genel Kurul toplantısında yönetim kurulu olarak seçilmiş bulunmaktayız. Kurul toplantısına katılan ...
Foto Galeri
AÇBİD- 2015
18 Haziran 2015
10 Kasım 2014
17 Kasım 2017
Video Galeri

AÇBİD :: Ağız ve Çene-Yüz Cerrahisi Birliği Derneği, Atatürk Bulvarı 143/1 Bakanlıklar, ANKARA

Copyright © 2013